وکیل ورزشی

وکیل ورزشی یا وکیل ورزش، وکیلی است که در قانون و یا تفاهم نامه‌های مربوط به حوزه ورزش تخصص دارد و در امور حقوقی ورزشکاران، باشگاه‌ها، برنامه های تحصیلی ورزشی و سایر توسعه فعالیت های ورزشی مشاوره و پاسخگوی مشتریان خود است. وکیل ورزشی باید با جزئیات قضایایی، شفافیت و قابلیت تفسیر بالا در مورد قانون و تفاهم نامه های ورزشی آشنایی داشته باشد و با قوانین حاکم بر مسابقات و دیگر جنبه های حقوقی ورزشانوردان آگاه باشد. بیشترین کاربرد وکیل ورزشی در قراردادهای ورزشی و مسائل حقوقی و مالی مرتبط با ورزشکاران، باشگاه‌ها و فدراسیون های ورزشی است. شما می توانید در جهت مشاوره با بهترین وکیل ورزشی در ایران دکتر امیرنجات با شماره 09021517271 تماس بگیرید.

انواع قراردادهای ورزشی که توسط وکیل ورزشی تنظیم می گردد
 1. انواع قراردادهای ورزشی عبارتند از: 1. قرارداد حقوقی ورزشکار: این نوع قرارداد بین یک ورزشکار و باشگاه و یا ارگان مربوطه در مورد شرایط مالی و روابط قانونی ایجاد می‌شود.
 2. 2. قرارداد حامی ورزشی: این نوع قرارداد بین ورزشکار و شرکت‌ها و یا افراد حامی است که به ورزشکار در انجام فعالیت‌های ورزشی کمک می‌کنند مثل حامیان مالی، حامیان لوازم ورزشی و …
 3. 3. قرارداد حقوقی و مالی باشگاه: این نوع قرارداد بین ورزشکار و باشگاه در مورد شرایط مالی و روابط قانونی ایجاد می‌شود.
 4. 4. قرارداد سرمربی: این نوع قرارداد بین باشگاه و یک سرمربی ورزشی در مورد شرایط مالی، قوانین باشگاه، نحوه انتقال بازیکنان و …
 5. 5. قرارداد حق عضویت فدراسیون: این نوع قرارداد بین ورزشکار یا باشگاه و فدراسیون مربوطه در مورد شرایط عضویت و اجرای قوانین فدراسیون ایجاد می‌شود.
 6. 6. قرارداد تفاهم نامه همکاری ورزشی: این نوع قرارداد بین دو یا چند شرکت و یا سازمان در مورد همکاری و برگزاری رویدادهای ورزشی ایجاد می‌شود.

انواع دعاوی ورزشی  که توسط وکیل ورزشی است

 1. عبارتند از: 1-دعاوی مربوط به قرارداد حقوقی: مانند مشکلات مربوط به شرایط قرارداد بین باشگاه و ورزشکار و یا باشگاه و سرمربی و همچنین نحوه تفسیر و اجرای قوانین مربوط به حقوق ورزشکاران و سایر موارد مشابه.
 2. 2- دعاوی مربوط به احترام نشاندن قوانین ورزشی: مانند دعاوی مرتبط با تخطی از قوانین بازی و نقض قوانین فرماندهی و یا داوری.
 3. 3- دعاوی مربوط به عادلانه اجرا نشدن حقوق ورزشکاران: مانند دعاوی برای اجرای حقوق ورزشکاران، اجرا نشدن پرداختی‌های معوق و یا ایجاب تغییر شرایط قراردادی ورزشکاران و باشگاه‌ها.
 4. 4- دعاوی مرتبط با آسیب‌های ورزشی: این دعاوی ممکن است شامل آسیب‌های ناشی از تمرین یا بازی باشد که ممکن است منجر به صدمات خطرناک برای ورزشکار شود.
 5. 5- دعاوی مربوط به دوره‌های حرج‌آفرینی قدرتی: مانند دعاوی با ورزشکاران برای اجرای قوانین به حقوق مربوط به مدت حرج‌آفرینی قدرتی که معمولاً ایجاد مشکلات قانونی برای ورزشکاران است.
 6. 6- دعاوی مربوط به مالیات ورزشکاران: مانند دعاوی برای پرداخت مالیات و یا ایجاد تخفیفات و مشکلات مربوط به مالیات در این زمینه.

 مراجع قضایی ورزشی بین المللی توسط وکیل ورزش 

 1. مراجع مختلفی برای حل دعاوی و مسائل قضایی ورزشی بین‌المللی وجود دارند که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد:
 2. 1- دیوان بین‌المللی داوری ورزشی (CAS)؛ 2- مجمع بین‌المللی انجمن‌های المپیک (IOC)؛
 3. 3- سازمان بین‌المللی قوت‌بازی (IWGA)؛
 4. 4- فدراسیون جهانی ووشو (IWUF)؛
 5. 5- اتحادیه جهانی والیبال (FIVB)؛
 6. 6- فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA)؛
 7. 7- فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA)؛
 8. 8- کمیته بین المللی المپیک (IOC)؛
 9. 9- فدراسیون جهانی تنیس (ITF)؛
 10. 10- فدراسیون جهانی هنرهای رزمی (WKF)؛
 11. 11- کمیته ملی المپیک ایران.

 مراجع قضایی ورزشی در ایران که وکیل ورزشی می داند

 1. در ایران نیز برای حل دعاوی و مسائل قضایی ورزشی، چندین مرجع وجود دارد که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد:
 2. 1- دیوان عدالت ورزش ایران؛
 3. 2- ستاد وکلایی ورزش‌های کشور؛ 3- شورای حل اختلافات فدراسیون‌های ورزشی؛
 4. 4- کمیته اخلاقی فدراسیون‌های ورزشی؛
 5. 5- کمیته داوری و تفسیر قوانین فدراسیون‌های ورزشی؛
 6. 6- سازمان تربیت بدنی و ورزش کشور.
 7.  اتاق حل اختلاف فیفا که وکیل ورزشی می رود چیست

اتاق حل اختلاف فیفا یک سازمان بین‌المللی است که به منظور حل و فصل اختلافات بین باشگاه‌ها، بازیکنان، نمایندگان بازیکنان و سایر شخصیت‌های مرتبط با فوتبال تشکیل شده است. این سازمان در سال 2004 توسط فیفا به منظور خارج کردن اختلافات فوتبالی از دادگاه‌های عادی آغاز به کار کرد. با استفاده از مکانیسم‌هایی مانند داوری، تحقیقات و پیشنهادات قانونی، این اتاق حل اختلاف درمان خیلی از اختلافات مربوط به فوتبال را به خوبی انجام داده است. قراردادها و معاهده‌های این اتاق که به طور رسمی پذیرفته شده اند، به منظور تربیت سطح اخلاقی بازیکنان، باشگاه‌ها و شخصیت‌های مرتبط با فوتبال، در سراسر جهان به عنوان یک مدل برای حل اختلافات در ورزش‌های دیگر شناخته شده‌اند.
وكيل طلاق توافقي در صادقيه|وكيل طلاق در صادقيه

طلاق توافقی

فوری (10 روزه)