سایت حقوقدان وکیل دادگستری

گروه وکلای حقوقدان

طلاق توافقی

اگر زوجین با رضایت  هم بخواهند از یکدیگر جدا شوند ، باید مطابق قوانین مربوط به طلاق توافقی  عمل کنند. علاوه بر این ، زن و شوهر باید در مورد همه مسائل جزئی و کلی  به توافق برسند و پس از تأیید موافقت آنها توسط دادگاه ،  حکم طلاق توافقی تحت عنوان  گواهی عدم امکان سازش صادر می شود.

مراحل طلاق توافقی

1-برای مشاوره در سیستم تصمیم   ثبت نام کنید 2-زوجین به تنهایی یا با هم مراجعه به مرکز مشاوره خانواده نمایند 3-صدور گواهی عدم سازش توسط مرکز مشاوره خانواده 4- زوجین از طریق دفتر خدمات قضایی دادخواست طلاق توافقی بدهند 5-زوجین در مورد مهریه ، نفقه ، حضانت فرزندان و … به توافق می رسند. 6-تشکیل جلسه دادرسی 7-شرکت  در جلسه 8- صورتجلسه توافق زوجین توسط دادگاه 9- معرفی زن باکره   به پزشکی قانونی  یا مراجعه به آزامایشگاه در خصوص تست بارداری 10- تحویل گواهی به دادگاه 11-صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم سازش) توسط دادگاه 12-تحویل رای دادگاه به دفتر رسمی ازدواج و طلاق حداکثر در مدت 3 ماه 13-اجرای صیغه طلاق توسط دفتر اسناد رسمی در حضور دو شاهد 14- طبق قانون آیین دادرسی مدنی ، حکم طلاق قطعی نیست و امکان تجدیدنظر وجود دارد. اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی

طلاق توافقی بدون وکیل چگونه است

داشتن وکیل در طلاق توافقی  الزامی نیست ، اما باید توجه داشت که وقتی زن از طرف مرد حق طلاق دارد و تقاضای طلاق   می کند ، این نوع طلاق را طلاق توافقی نیز می نامند. ، با این تفاوت که در این مورد زن باید وکیل استخدام کند تا از طرف مرد طلاق بگیرد ، بنابراین در طلاق ، داشتن وکیل فقط در دو مورد ضروری است: الف-هنگامی که یک زن می خواهد با حق طلاق طلاق بگیرد  . اگر همسر یا هر دو در خارج از کشور زندگی می کنند و مایل به طلاق توافقی باشند ، در هر دو مورد داشتن وکیل برای طلاق الزامی است. آیا مشاوره در طلاق توافقی اجباری است بر اساس قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 ، مشاوره در مورد مسائل طلاق الزامی است. اما رویه در دادگاه های خانواده کشور یکسان نیست. در برخی از شهرها ، زوجین یا وکلای آنها به واحد مشاوره  آن شهر ارجاع داده می شوند ، اما در همه مجتمع های خانواده قضایی تهران ، واحد مشاوره در همان مجتمع واقع شده است و شعبه ای را معرفی می کند که به طلاق توافقی ، یا طلاق  می پردازد.   متأسفانه رویه  دادگاه خانواده در این زمینه یکسان نیست. با توضیح اینکه برخی از شعب برای مشاوره نیاز به حضور زوجین دارند ، برخی شعب حضور یکی از زوجین را حداقل برای مشاوره ضروری می دانند و در نهایت برخی از شعب دادگاه خانواده اجازه مشاوره بدون حضور زوجین و وکیل را می دهند. آنچه وکیل خانواده باید به آن توجه کند این است که در وکالت موکل خود باید امضای موکل را در خصوص حضور در جلسات مشاوره در دادگاه دریافت کند تا هیچ بهانه ای وجود نداشته باشد.  با این حال ، روش و سلیقه دادگاه ها متفاوت است.  برخی از زوج ها حتی حاضر نیستند مدتی در دادگاه حضور داشته باشند و مشاوره کنند. حضانت فرزند در طلاق توافقی چگونه است تعیین حضانت کودک پس از طلاق به عهده دادگاه خانواده است که توصیه های خاصی را در جهت منافع کودک دارد. با این حال ، وقتی طلاق توافقی   اتفاق می افتد ، دادگاه  تصمیم گیری در مورد حضانت فرزندان را به خود والدین می سپارد و در این مورد دخالت نمی کند. ممکن است والدین ، با توافق متقابل ، حضانت فرزند سه ساله را به پدر منتقل کنند. در حالی که از نظر قانونی ، حضانت تا پایان سن هفت سالگی بر عهده مادر است و مادر تا هفت سالگی در حضانت  فرزند ، چه پسر و چه دختر ، اولویت خواهد داشت. بعد از آن لحظه تا پایان بلوغ ، حضانت به عهده پدر است. علاوه بر این ، در مورد طلاق توافقی ، علاوه بر شخصی که حضانت آن را بر عهده دارد ، باید زمان و مکان ملاقات با کودک نیز مشخص شود. البته اگر سرپرست به کودک اهمیت ندهد یا از نظر اخلاقی منحط شده باشد ، حضانت می تواند لغو شود.

طلاق توافقی چقدر طول می کشد

در طلاق توافقی، زوجین باید در مورد طلاق ، خصوصیات و شرایط آن به توافق برسند. بنابراین  زن نمی تواند بدون رضایت شوهرش تقاضای طلاق دهد. البته استثنائاتی به شرح زیر وجود دارد: 1- در صورت اعطای وکالت طلاق توسط شوهر به زن  ایشان حق طلاق دارد بنابراین ، واضح است که در اینجا زن با مخالفت شوهرش روبرو نمی شود ، اما شوهر با دادن وکالت به همسرش ، از حقوق خود صرف نظر می کند 2- از آذرماه 1397 ، مشاوره  برای طلاق توافقی لازم است که حداقل 45 روز به طول می انجامد. هنگامی که زن و شوهر نمی خواهند این زمان را صرف کنند ، زن می تواند درخواست طلاق یک طرفه کند و از آنجا که در چنین دعوایی نیازی به مشاوره روانشناسی نیست ، دادگاه زمان رسیدگی تعیین می کند. شرایط طلاق که قبلاً توسط طرفین  توافق شده است و دادگاه تحت شرایطی که طرفین تعیین کرده اند ،حکم  می دهد البته بسته به مهلت تعیین شده از سوی دادگاه ، مدت تقریبی مراحل طلاق توافقی   به شعبه مورد نظر و حجم کار آن شعبه دارد. در این مورد نیز راهکارهایی برای ارجاع پرونده به مجتمع قضایی دیگری  وجود دارد که حجم کاری آن  کمتری باشد.

طلاق توافقی چه نوع طلاقی است

آنچه اکنون در دادگاه ها به عنوان طلاق توافقی رایج است ، همانطور که در قانون جدید حمایت از خانواده ذکر شده است ، طلاقی است که در آن زن تمام یا قسمتی از مهریه یا سایر اموال خود را بذل می کند در ازای طلاق . به طور کلی طلاق بر دو نوع است: رجعی یا باین. این بدان معناست که یا مرد (شوهر) ممکن است در زمان دیگران به همسر مراجعه کند یا نکند. انواع مختلفی از طلاق وجود دارد که در ماده 1145 قانون مدنی ذکر شده است که یکی از آنها طلاق توافقی  است. ماده 1145 قانون مدنی: «در موارد زیر طلاق باین  است: 1- طلاق قبل از دخول   2- طلاق بعد از یائسگی 3- طلاق از ناحیه زوجیه. 4- سومین طلاق که پس از سه ازدواج متوالی اتفاق می افتد ، بنابراین ، در طلاق توافقی که طلاق باین  است ، مراجعه زوجین در عده  امکان پذیر نیست. (ماده 1144 قانون مدنی) نکته ای که باید به آن توجه شود این است که در طلاق رجعی  زن می تواند به ما بذل  مراجعه کند و شوهر نیز حق دارد به او مراجعه کند و می تواند به ازدواج و ازدواج اشاره کند. همسر نکته دیگر این است که در طلاق باین  زن (باکره / باکره) یا در سن یائسگی است ، امکان ندارد که زن به آنچه در روزهای عده انجام داده است بازگردد ، بنابراین امکان پذیر نیست  تا شوهر برگردد معیار دادگاه برای سن یائسگی در زنان 50 سال قمری است ، نه 50 سال شمسی.

مهریه در طلاق توافقی

اما طلاق توافقی ، همانطور که از نامش پیداست ،  زوجین  موافقت می کنند که مسائل مالی و غیرمالی مربوط به روابط زناشویی را از هم جدا کنند ، و اگردر  مورد موارد فوق توافق نشده باشد ، طلاق توافقی صورت نمی گیرد. مهمترین مسئله در طلاق توافقی ، مطالبه مهریه در طلاق توافقی است.  زوجین  باید در مورد مهریه به توافق کامل برسند. دادگاه بر اساس توافق آنها تصمیم می گیرد ، به طوری که زن مایل است تمام یا قسمتی از مهریه را بدهد یا آن را به طور کامل دریافت کند . مهریه توافق شده  در گواهی عدم امکان سازش   (طلاق توافقی) ذکر شده است و بدیهی است که اگر مبلغ توافق شده را پرداخت نکنید ، ضمانت اجرا  وجود دارد. با این توضیح می توان در مورد طلاق توافقی در مورد مهریه هر توافقی را اعمال کرد. اگر قبل از طلاق بین زوجین زناشویی شده باشد ، زن می تواند کل مهریه را مطالبه کند و فقط در زمان عدم دخول است که زن از نصف برخوردار می شود ، بنابراین در آنجا نیز با وجود این که طبق از نظر قانون و شرع ، نصف مهریه به زن تعلق می گیرد به توافق زوجی که می خواهند در مورد طلاق و مهریه تصمیم گیری کنند ، بستگی دارد.

نقطه در طلاق پس از طلاق توافقی

اگر زن هنگام ثبت طلاق توافقی باکره باشد یا در سن یائسگی باشد ، طلاق باین  است ،  و در ایام عده حق رجوع نیست طلاق توافقی  از این  نوع طلاق هستند ، یعنی زن چیزی از مهریه یا چیز دیگری به زوج می دهد. در اینجا ، اگر زن یائسه نباشد یا باکره نباشد ، زن می تواند با مراجعه به اداره وضعیت مدنی محل طلاق و درخواست مراجعه بعد از آن به آنچه در چند روز انجام داده است ، اشاره کند. زن به ما ارجاع داد به ماهیت آن ، که متقابل است ، و در این مورد مرد (شوهر) نیز می تواند به ازدواج مراجعه کرده و به حالت اول ازدواج (ازدواج) بازگردد.

شرایط دریافت مهریه پس از طلاق توافقی

اگر چک یا سفته ای برای طلاق توافقی و مهریه به دست آمده باشد ، بدیهی است که در صورت عدم دریافت زوجه بر اساس اسناد ذکر شده ، زوجه می تواند در دادگاه اقامه دعوی کند و در صورت قطعی بودن رای ، امکان ورود و توقیف ملک وجود دارد. اما اگر سند تجاری مربوط به مهریه دریافت نشده باشد و شوهر در مهلت مقرر مهریه را پرداخت نکند ، زن می تواند مهریه را از طریق متقاضی و دادخواست مطالبه کند. ازدواج مجدد زن پس از طلاق مانع مهریه قبلی نمی شود. تبصره: طبق ماده 22 قانون حمایت از خانواده ، دادگاه فقط در صورت عدم پرداخت اقساط حداکثر 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن را صادر می کند و در صورت تخطی بیش از حد ، زن باید ارائه اموال شوهر به دادگاه برای اطلاع کامل از پرداخت هزینه فرسودگی ، پیوند زیر را ببینید.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه در طلاق توافقی یکی از مواردی است که در طلاق توافقی مورد توجه قرار می گیرد. طلاق توافقی ، طلاقی که در آن همسران تصمیم می گیرند با توافق طرفین طلاق بگیرند ، طلاقی است که با توافق بین زوجین صورت می گیرد. نفقه یکی از مهمترین حقوق زنان پس از طلاق توافقی است. پس از چندین سال زندگی مشترک ، ممکن است زن نفقه نگرفته باشد. اگر آنها تصمیم به طلاق بگیرند ، زن می تواند چندین سال از همسر خود نفقه بگیرد. نفقه در طلاق توافقی به توافق بین همسران بستگی دارد. شما می توانید نکات حائز اهمیت نفقه را در پست “مطالبه نفقه” بطور کامل بخوانید.

نفقه چیست؟

یکی از مهمترین حقوق مالی زن که مشمول قانون است ، حق حمایت از فرزند است. بر اساس ماده 1107 قانون مدنی ، نفقه برای زن عبارت است از مجموعه ای از نیازهای متناسب با وضعیت زن ، مانند پوشاک ، اثاثیه و تمام هزینه های درمانی و بهداشتی که مرد متحمل می شود. به نفقه وقتی به زن تعلق می گیرد که به طور دائم با مردی ازدواج کرده باشد. یکی از شرایط مهم برای پرداخت نفقه این است که زن با یک مرد قرارداد دائمی داشته باشد و در این صورت نفقه به زن پرداخت می شود ، اما در قرارداد موقت مرد چنین نیست. متعهد به پرداخت نفقه نیست مگر در مواردی که پرداخت نفقه شرط قرارداد است. قانون حمایت از خانواده هنوز میزان خاصی از نفقه را ثبت و تعیین نکرده است و میزان نفقه بر اساس وضعیت اقتصادی فعلی و شرایط زندگی زوجین و خانواده ها تعیین می شود. نیازهای زن زن از لحظه ایراد خطبه ازدواج بین زوجین و ایجاد رابطه زناشویی بین آنها مستحق نفقه است.

شرایط پرداخت پشتیبانی در طلاق توافقی

قانون مدنی به زن اجازه می دهد که در صورت عدم پرداخت کمک هزینه فرزند ، درخواست طلاق دهد. بر اساس ماده 1108 قانون مدنی ، مرد می تواند در صورت نافرمانی همسر از پرداخت نفقه خودداری کند. در قانون تعاریف متعددی از اطاعت ارائه شده است. مبنای پرداخت نفقه زن وضعیت مالی مرد نیست و در همه موارد مرد وظیفه تامین نیازهای زن را بر عهده دارد. اگر مرد نفقه زن را نپردازد ، زن می تواند از او شکایت کند. طبق ماده 1129 قانون مدنی ، در صورت امتناع شوهر از پرداخت نفقه و عدم امکان اجرای تصمیم دادگاه و الزام به پرداخت نفقه ، زن می تواند برای طلاق به دادگاه خانواده مراجعه کند. با وکیل طلاق توافقی و قاضی زن را مجبور به طلاق می کند. یکی از شروط حین ازدواج که در صورت اثبات در دادگاه ، زن می تواند تقاضای طلاق کند ، امتناع شوهر از پرداخت نفقه زن به مدت 6 ماه به هر قیمتی و عدم امکان وادار کردن او به تعیین نفقه است. مانند سایر موارد ، انجام وظیفه برای یک زن برای شش ماه واجب نیست و او نیز موظف به انجام آن نیست. بر اساس ماده 642 قانون مدنی ، اگر مردی با داشتن تمکن مالی از پرداخت نفقه به زن در صورت اطاعت یا امتناع از نفقه فرزندانش خودداری کند ، دادگاه او را به سه ماه و یک ماه محکوم می کند. یک روز تا پنج ماه زندان در مورد نفقه ، قانون توانایی مالی مرد را در نظر نمی گیرد ، اما طبق روال معمول ، کارشناسان نفقه هنگام تعیین میزان فرزند به توان مالی زن توجه می کنند. نفقه. حق نفقه پس از طلاق توافقی وظیفه حمایت از کودکان پس از طلاق توافقی چیست؟ یا س anotherال دیگری که مطرح می شود این است که آیا زن پس از طلاق توافقی مستحق نفقه است یا خیر؟ در پاسخ به این س ،ال باید گفت که پس از طلاق توافقی ، مسئولیت پرداخت نفقه فرزند بر عهده مرد است ، اما پس از طلاق ، به دلیل پایان روابط زناشویی زن و شوهر ، مرد دیگر موظف نیست نفقه همسر سابق خود را پرداخت کند. مگر اینکه زن و شوهر توافق کنند که پس از طلاق تا پایان ازدواج ، زن در خانه تعیین شده توسط شوهر زندگی می کند. در طلاق توافقی ، زن و شوهر می توانند در مورد مبلغی به عنوان نفقه تا پایان ازدواج ، که سه ماه و ده روز است ، به زن اگر باکره نباشد ، توافق کنند. در طلاق توافقی ، می توان از تجربه درخواست کرد

ضرر های طلاق توافقی

معایب طلاق توافقی برای زوجین

در سالهای اخیر ، روال آسانتر و سریعتر بین مسائل طلاق طلاق توافقی است. این  راه حل را باید بهترین راه حل دانست. این یکی از معایب طلاق توافقی است. مشکل دیگر این است که بسیاری از زوجین از تصمیم خود پس از طلاق توافقی پشیمان می شوند زیرا این تصمیم معمولاً سریع می آید و زن و شوهر روحیه خوبی ندارند و حتی در برخی موارد خانواده های زوجین از این تصمیم مطلع نیستند و متأسفانه این زوج احساس می کنند بهترین تصمیم را گرفته اند تصمیم می گیرد و بعداً پشیمان می شود ، که یکی از معایب طلاق توافقی است. روند سریع و آسان طلاق توافقی باعث می شود کسانی که آن را تجربه کرده اند و از تصمیم خود برای ارائه آن به اطرافیان خود و انتشار آن پشیمان نباشند و این امر تعداد طلاق های توافقی را افزایش می دهد.

طلاق توافقی چه معایبی دارد؟

طلاق توافقی چه معایبی دارد؟ قانون  طلاق توافقی دارای تغییراتی است که برخی موارد را حذف کرده و موارد دیگری را نیز اضافه کرده است که ممکن است بر معایب طلاق توافقی نیز تأثیر بگذارد. قانون جدید طلاق توافقی در مراحل مختلف اصلاح شده است. به عنوان مثال ،مشاوره طلاق توافقی که به دفتر خدمات دادگاه ارائه شده است. به خاطر داشته باشید که این امر می تواند خسارت طلاق توافقی را کاهش دهد ، زیرا زوجین می توانند در حین مشورت با یکدیگر به توافق برسند و از طلاق اجتناب کنند. مورد دیگر این است که مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ، که قبلاً سه ماه اعتبار داشت ، اکنون شش ماه اعتبار دارد. این امر به نوبه خود می تواند خسارت طلاق توافقی را کاهش دهد تا زوجین کمتر برای درخواست طلاق عجله کنند و بیشتر در مورد تصمیم خود فکر کنند.

مضرات طلاق توافقی برای مردان و زنان

آسیب های طلاق توافقی برای مردان و زنان باید در نظر گرفته شود. در قانون جدید طلاق توافقی باید به دو نکته توجه کرد. نکته اول این است که ازدواج زن و مرد باید ثبت شود. این بدان معناست که آنها به صورت زوج زیر یک سقف زندگی می کنند.  به نکته دوم این است که دادگاه باید تمام تلاش خود را برای برقراری صلح بین زوجین به کار گیرد و آنها را از تصمیم به طلاق منصرف کند و اگر این تلاش ها به آشتی منجر نشد ، باید در حکم قید شود که تلاش لازم برای انجام آشتی میسر نشد به طور کلی ، هیچ تغییر قابل توجه یا خاصی در قوانین طلاق توافقی صورت نگرفته است ، اما الزام مشاوره طلاق قبل از توافق ، یکی از مهمترین این تغییرات  وضعیت است.

سایر نکات و مضرات طلاق توافقی

نکات و معایب طلاق توافقی در بسیاری از موارد می تواند مرتبط باشد. زیرا در مورد طلاق مشکلاتی وجود دارد که اگر آن را ندانید می تواند به ضرر شما باشد. قبل از هر اقدامی ، به مشاوره خانواده به عنوان آخرین راه حل فکر کنید نه طلاق ، زیرا مراجعه به مرکز مشاوره و روانشناسی خانواده می تواند راه حل هایی را که با خرد شما بر شما پنهان است ، پیش روی شما قرار دهد. متخصصان این مراکز بارها و بارها شاهد زندگی هایی با مشکلات بزرگ و کوچک بوده اند و تجربه و دانش آنها می تواند راه را برای زندگی مشترک شما هموار کند. اما اگر هنوز تصمیم دارید از این تفاسیر جدا شوید ، بهتر است در این مورد با مشاور طلاق خود آشنا شوید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید با ازدواج طلاق بگیرید ، می توانید با اخذ گواهی طلاق ، نام همسر خود را از شناسنامه حذف کنید

آیا طلاق توافقی عده دارد

ماده 1151 قانون مدنی  عده طلاق را پیش بینی کرده است. عده  طلاق ها معمولاً سه طهر  است. بنابراین ، در طلاق توافقی ، عده  طلاق  سه طهر  است. این بدان معناست که زن باید دوره پاکی را سه طهر  پس از تاریخ طلاق به پایان برساند. البته اگر در زمان طلاق زن در سنی باشد که معمولاً زنان عادت ماهانه می شوند اما به دلایلی مانند بیماری و غیره پریود نمی شوند ، باید عده را به مدت سه ماه نگه دارد.

مشاوره رایگان با وکیل خانواده در امور طلاق توافقی بصورت آنلاین در واتس اپ

موسسه حقوقدان با مدیریت دکتر محمد امیر نجات وکیل پایه یک دادگستری و بیش از ده سال تجربه، توانسته در حل و فصل ده ها پرونده موفق در امور طلاق، مهریه، نفقه و… آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد. همچنین شما می توانید در هر لحظه از خدمات مشاوره رایگان موسسه حقوقدان استفاده نمایید. مشاوره رایگان ما بنا به درخواست شما در واتس اپ بصورت آنلاین خواهد بود.

فهرست مطالب

شاید به این موضوع هم علاقمند باشید:

وكيل طلاق توافقي در صادقيه|وكيل طلاق در صادقيه

طلاق توافقی

فوری (10 روزه)