سایت حقوقدان وکیل دادگستری

گروه وکلای حقوقدان

آیا مرد میتواند زن را مجبور به زندگی کند

طلاق توافقی

آیا مرد میتواند زن را مجبور به زندگی کند سوالی است که در این مقاله به آن می پردازیم .در حال حاضر به علت آزادی زنان بحث این که مرد آنها را مجبور به زندگی نکنند .برای زنان بسیار اهمیت است که در این مقاله به اختصار در مورد آن توضیحاتی ارائه می شود .

منظور از اجبار مرد به زندگی چیست

همانطور که میدانید مرد نمی تواند زن را اذیت کند لیکن زن و مرد باید با یکدیگر حسن معاشرت داشته باشند. و همین حسن معاشرت باعث می گردد آنها با همدیگر در یک منزل زندگی کنند و زن نتواند بدون دلیل منزل الوحده انتخاب کند.

راه اجبار مرد به زندگی زن چیست

همانطور که میدانید زن باید شرعاً در منزل مرد زندگی کند. اما شرع اجازه نمی دهد که مرد با زن بد رفتاری نماید. اما اگر زن ناشزه باشد در این صورت مرد میتواند با طرح دادخواست عدم تمکین و ارسال اظهارنامه عدم تمکین زن را مجبور به زندگی با شوهر به نماید. در این صورت زن مکلف با زندگی با شوهر است و در صورتی که از شوهر در تمکین نکند .نفقه به قطع خواهد شد و مرد میتواند ازدواج مجدد نماید و همین موضوع نیز جلوی طلاق وی را خواهد گرفت بنابراین در این موارد زن میتواند دادخواست مطالبه نفقه کند.

در چه مواردی مرد نمیتواند زن را مجبور به زندگی کند

اگر بودن مرد خوف ضرر جانی یا مالی یا شرافتی به زن وارد کند دادگاه نمی تواند وی را مجبور کند که با مرد زندگی کند بنابراین در این موارد است که می‌تواند از مرد جداگانه زندگی کند.

راه های جلوگیری از اجبار مرد به زندگی مشترک

چندین مورد است که برای زنان وجود دارد و باعث می شود که از اجبار مرد جلوگیری زندگی مشترک برای زن جلوگیری نماید که در این قسمت به آن می پردازیم .اولین مورد این است که زن میتواند حقوق مالی خود از جمله مهریه نفقه و اجرت المثل را از مرد مطالبه کند. که در این زمینه بهتر است از طریق وکیل پایه یک دادگستری این موضوع صورت پذیرد .همچنین مورد دیگر این است که اگر مرد نفقه ندهد زن میتواند شکایت کیفری و حقوقی کند. همچنین است که زن میتواند از حق حبس خود در بحث مهریه بگذرد. بنابراین در این موارد زن میتواند از اجبار شوهر با اهرم مالی جلوگیری کند.

آخرین راه جلوگیری از اجبار مرد به زن

آخرین راهی که باعث جلوگیری از اجبار مرد به زندگی مشترک می گردد همین بحث طلاق است. اگر بودن زن با مرد موجب عسر و حرج زن گردد زن با اثبات عسر و حرج و استفاده از یک وکیل طلاق خوب می تواند طلاق را انجام دهد بنابراین طلاق آخرین راه است.

بیشتر بخوانید:طلاق زن ناشزه بعد از چند سال دوری از همسر

راههای اجبار مرد به زن به زندگی مشترک چیست

اگر مرد ببیند که زن بدون دلیل زندگی مشترک را راها کرده یکی از راههای این است که دادخواست تمکین دهد .راه دیگر این است که علاوه بر طرح دادخواست تمکین نفقه زن را قطع کند. و زن را مجبور به زندگی در منزل مشترک نماید که البته این ها نباید موجب آزار و اذیت زن شود .همچنین مرد برای این منظور باید مسکن مناسبی در شأن زن برای وی فراهم سازد.

نتیجه

جهت مشاوره با وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره 02186128670 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وكيل طلاق توافقي در صادقيه|وكيل طلاق در صادقيه

طلاق توافقی

فوری (10 روزه)