سایت حقوقدان وکیل دادگستری

گروه وکلای حقوقدان

وکیل شهریار

چگونه طلاق غیابی بگیریم

چگونه طلاق غیابی بگیریم یکی از سوالات بسیار مبتلا به برای خانم ها یا آقایان این است که چگونه طلاق غیابی بگیرند. که البته آقایان خیلی نیاز به این سوال ندارند اما در این مقاله تمام راه های طلاق غیابی را بررسی می نماییم.

مزیت طلاق غیابی چیست

.در ابتدا باید گفت که طلاق غیابی دارای مزیت های فراوانی است که این مزیت ها باعث می شود که زن اقدام به آن نماید اولین موضوع این است که طلاق غیابی یعنی اینکه مرد در جلسه دادگاه حضور نداشته باشد .ابلاغیه به وی نرسد بدیهی است که این عدم حضور باعث می گردد که زن بتواند به راحتی هر چه میخواهد دلیل بیاورد. و آن دلایل ممکن است صحیح نباشد .ولی کسی نیست که با آن دلایل اعتراض کند و از آنجا که طلاق یک عمل یک طرفه است. پس از اجرای صیغه طلاق امکان بازگرداندن آن وجود ندارد و فقط میتواند خسارت گرفت. بنابراین خیلی خوب است که در این زمینه حتماً با یک وکیل متخصص که دارای تبحر و تخصص زیادی است صحبت گردد .

منظور از طلاق غیابی چیست

به طور کلی طلاق یا هرگونه دعوای غیابی این است که خواهان علیه خوانده دعوا مطرح می کند و این دعوا به خوانده ابلاغ نمی شود .و خوانده نیز لایحه به دادگاه نمی آورد و رای که خوانده صادر می شود. رای غیابی است که اصول رای غیابی قابل واخواهی هست و مهلت این راه هایی نیز ۲۰ روز میباشد. همچنین است که رای غیابی قابل تجدیدنظرخواهی نیز باشد که مهلت نیز ۲۰ روز می باشد.

تفاوت طلاق غیابی با سایر آرای دادگاه

مهمترین تفاوتی که طلاق غیابی با سایر آرای دادگاه دارد این است که در طلاق غیابی امکان بازگشت در صورت واخواهی وجود ندارد. برای مثال اگر زن طلاق بگیرد و مجددا ازدواج نماید مرد با واخواهی نمیتواند ازدواج دوم را باطل کند .بنابراین این موضوع خیلی اهمیت و ارزش دارد و می ارزد که زن برای این موضوع یک وکیل طلاق اختیار نماید.

زن چگونه میتواند طلاق غیابی بگیرد

اصولاً زن اگر دلایل ارائه دهد که برای دادگاه مناسب باشد و در دادخواست خود مرد را مجهول المکان اعلام نمایند و در احضاریه دادگاه ابلاغ به مرد وجود نداشته باشد ایشان می تواند طلاق غیابی بگیرد .در حال حاضر به دلیل وجود سامانه ثنا اکثر افراد دارای سامانه الکترونیکی می باشند و ابلاغیه اصولاً برای مرد نمی رود . مگر اینکه مرد خارج از کشور باشد. بنابراین در صورتی که مرد خارج از کشور باشد می توان طلاق توافقی گرفت

طلاق غیابی مرد چگونه است

همانطور که گفته شد مرد حق طلاق دارد و میتواند هر وقت که بخواهد همسر خود را طلاق دهد اما مواردی وجود دارد که  ترجیح می‌دهد به صورت غیابی زن خود را طلاق دهد. از جمله مواردی که مرد ترجیح می دهد همسر خود را به صورت غیابی طلاق دهد جلوگیری از شرط تصنیف دارایی و جلوگیری از این است که مرد مهریه و اجرت المثل و غیره را پرداخت نکند که در این حالت است که ایشان می تواند طلاق غیابی بگیرد. یعنی در دعوای طلاق غیابی کسی وجود ندارد که بخواهد به رای مهریه اعسار بزند. بنابراین عدم اعسار نسبت به رای مهریه باعث می شود که مرد بتواند به راحتی زن را طلاق دهد در این زمینه می توانید از ما مشورت بخواهید.

منظور از مرد غایب در طلاق غیابی چیست

منظور از مرد غایب کسی است که در حدود چهار سال مفقودالاثر باشد یا شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب از منزل خارج باشد که در این صورت زن میتواند با اثبات این گونه موارد طلاق غیابی بگیرد .و اصولاً در مواردی که زن حق طلاق داشته باشد نیاز به انجام طلاق غیابی نیست.

برای انجام طلاق غیابی چه کار باید بکنیم

یکی از موارد مهمی که برای انجام طلاق غیابی است این است که زن و شوهر یکی از آنها سامانه ثنا نداشته باشد و فرد در دادخواست خود ایشان را مجهول المکان اعلام کند ابلاغیه به ایشان نرسد. بنابراین در این صورت است که فرد می تواند طلاق غیابی انجام دهد.

سوالات مهم در زمینه طلاق غیابی

در این قسمت سوالات مهمی در زمینه بحث طلاق غیابی مطرح می نمایم .امیدواریم مفید برای شما باشد.

آیا در طلاق غیابی زن عده دارد

بله در طلاق غیابی نیز پس از اجرای صیغه طلاق همانند طلاق های دیگر زن دارای عده است.

طلاق غیابی چگونه اجرا می شود

پس از اینکه حکم دادگاه قطعی شد فرد با بردن ضامن که دارای فیش حقوقی و جواز کسب معتبر باشد نامه از دفترخانه دریافت می نماید که در این نامه به دفترخانه طلاق اجازه داده میشود اقدامات مربوط به نشر آگهی و اجرای صیغه طلاق را انجام دهد.

آیا پس از طلاق غیابی زن میتواند ازدواج کند

بله پس از طلاق غیابی و گذراندن عده میتواند ازدواج کند.

آیا طلاق غیابی قابل برگشت است

پس از اجرای صیغه طلاق و ازدواج زن متاسفانه طلاق غیابی قابل برگشت نیست و تنها راه ضامن است که از وی به توان خسارت گرفت.

نتیجه

جهت مشاوره با وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره 02186128670 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وكيل طلاق توافقي در صادقيه|وكيل طلاق در صادقيه

طلاق توافقی

فوری (10 روزه)