وکالت گونه‌ای عقد است که بین موکل و وکیل بسته می‌شود وکیل موظف است امور حقوقی موکل را انجام دهد. بر این اساس انواع وکیل مورد بحث قرار می‌گیرد.

وکیل برحسب نوع وکالت به انجام امور حقوقی موکل خود می پردازد. گونه های مختلف وکیل عبارتند از:

فهرست مطالب

وکیل انتخابی

در مواردی بکار می‌رود که شخصی، وکیل خود را انتخاب و با انعقاد قرارداد وکالت از او می‌خواهد وکالت او را برای دفاع از حقش در مراجع قضایی برعهده بگیرد.

وکیل تسخیری

در مواردی که دعوایی کیفری جریان داشته و علیرغم ضروری بودن حضور وکیل، در دادرسی و محاکمات، به دلیل امتناع متهم از اخذ وکیل و یا نداشتن توانایی مالی برای این کار، وکیلی برای دفاع از متهم وارد پرونده نشده‌است که در این صورت به تشخیص دادگاه، از بین وکلای دادگستری وکیل رایگان برای او گرفته می‌شود. عنوان وکیلی که به این ترتیب وارد پرونده می‌شود، وکیل تسخیری است.

وکیل معاضدتی

در مواردی که اشخاص برای دفاع از حقوق خود در دعاوی حقوقی نیاز به وکالت داشته باشند ولی بدلایلی امکان گرفتن وکیل نداشته باشند با تشخیص عُسر و حَرَج، موکل از سوی دادگاه یا تشخیص کمسیون معاضدت کانون وکلا وکیلی به صورت رایگان دفاع از حقوق شخص مُعسِر را برعهده می‌گیرد. عنوان وکیل یاد شده در این موارد، وکیل معاضدتی است.

وکیل اتفاقی

اگر شخصی تحصیل کرده رشته حقوق باشد ولی کار او وکالت نباشد بخواهد به صورت اتفاقی برای حل مشکلاتی که بستگان نزدیک او در مراجع قضایی دارند، خارج از چرخه و آزمون‌های سخت کانون وکلای دادگستری، از این کانون برای همان مورد خاص پروانه وکالت موردی بگیرد با طی مراحل قانونی و پرداخت هزینه مربوط می‌تواند به این امر اقدام کند. شخصی که با این روش وکالت موردی برای دفاع از حقوق بستگانش گرفته‌است را وکیل اتفاقی گویند.

در هر حال وکالت یک کار حرفه ای است که نیازمند مهارت های خاصی است. یک وکیل خوب نقش تعیین کننده ای در  احقاق حقوق موکل دارد. یقینا، عدم استفاده از خدمات یک وکیل خوب باعث تضییع و نادیده گرفتن حقوق قانونی موکل می‌شود.

دفتر وکالت سعادت آباد به سرپرستی دکتر محمد امیر نجات، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس برتر رشته حقوق دانشگاه های تهران، در خدمت هم میهنان گرامی است تا با استفاده از راهکارهای حرفه‌ای قانونی از حقوق شما دفاع کند. 

شما می‌توانید با استفاده از مشاوره وکیل آنلاین بهترین راهکارهای حقوقی را دریافت کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن به حقوق خود برسید. 

آنلاین و رایگان با وکیل چت کنید: 09122888366 

وكيل طلاق توافقي در صادقيه|وكيل طلاق در صادقيه

طلاق توافقی

فوری (10 روزه)