سایت حقوقدان وکیل دادگستری

گروه وکلای حقوقدان

انتقال مال در اجاره به شرط تملیک

در این مقاله انتقال مال در اجاره به شرط تملیک مورد بررسی قرار گرفته است. جهت مشاوره حقوقی با شماره 02186129208 تماس گرفته و مشاوره حقوقی داشته باشید.

اجاره به شرط تملیک
اجاره به شرط تملیک

سئوال:

در قراراهاي اجاره به شرط تمليك (اعم ازاين كه عين مستاجره مال منقول و يا غير منقول باشد) چنانچه مستاجر در پرداخت اقساط مال‌الاجاره تخلفی از نوع تأخير يا امتناع در پرداخت نمايد و ضمناً مبادرت به فروش عين مستاجره به غير كند، آيا علاوه بر ضمانت اجراي حقوقي فسخ قراداد از سوي مالك و استرداد عين مستاجره، عمل مستاجر واجد وصف كيفري مي باشد يا خير؟. در صورت مثبت بودن پاسخ، نوع عمل مجرمانه و شرايط تحقق آن چه مي باشد؟

نظريه شماره ۷/۱۴۶۳ مورخ ۱۳۸۵/۳/۳ اداره كل امور حقوقي و اسناد و امور مترجمن قوه قضائيه

«اصولاً روابط حقوقي اشخاص تابع قوانين مربوطه است و نمي توان تخلف از شرايط مقرر در قراراهاي مدني را واجد وصف مجرمانه تلقي نمود، ‌بلكه قانوناً همان ضمانت اجرائي كه در قرارداد يا قانون مربوطه آمده در مورد آن قابل اعمال است و فرض مذكور در استعلام هم از اين قاعده مستثني نيست، مگر اين كه ثابت گردد، مرتكب با فريب كاري و تقلب اعمالي انجام دهد كه علاوه بر تخلف حقوقي، داراي وصف مجرمانه هم مي باشد كه در هرحال تشخيص قضيه و تطبيق مورد با قانون با توجه به مندرجات قرارداد، ادله تخلف، نحوه ارتكاب عمل و در صورت اعلام شكايت ادله شاكي و ساير محتويات پرونده با قاضي رسيدگي كننده مي باشد.» /ن ۱۴۶۳/۷

وكيل طلاق توافقي در صادقيه|وكيل طلاق در صادقيه

طلاق توافقی

فوری (10 روزه)